Blog

Jak przygotować się i wytrwać 9 miesięcy w zdrowej ciąży

by in Bez kategorii 5 października 2020

            Ciąża to niewątpliwie sprawdzian ze zdrowia dla każdej kobiety. Nie każda jednak z kobiet świadomie ją planuje, a uważamy, że warto. Przede wszystkim dla zdrowia dziecka. Jak się jednak okazuje po porodzie- także i dla swojego.

            W dzisiejszym świecie modne stało się przeświadczenie, że możemy sobie zafundować wszystko, także dziecko z in vitro. Jednakże niepodważalny naszym zdaniem jest fakt, że jeśli kobieta nie może zajść naturalnie w ciążę, to wyłącznie dlatego, że jej organizm nie jest do niej przygotowany (osobnym zagadnieniem jest nieprzygotowanie mężczyzn do przekazania materiału genetycznego swojemu potomkowi). Podobnie sprawa wygląda z poronieniami. Warto zatem znaleźć przyczynę tego stanu rzeczy, a nie decydować się na tak inwazyjny zabieg, który nie zawsze odbywa się niestety z powodzeniem. Jak zatem świadomie przygotować się do zajścia w ciążę?

            Niewątpliwie ciąża do decyzja obojga przyszłych rodziców, zatem w gestii obydwojga powinno stać się zadbanie o własne zdrowie, żeby przekazać jak najlepsze geny. W tym artykule skupimy się na kobiecie. Niemniej jednak część informacji dotyczy również mężczyzn. Do głównych problemów z zajściem w ciążę zalicza się wszechobecny stres. O nim z pewnością można by napisać osobny artykuł, ponieważ wyróżnia się kilka, być może nawet już kilkanaście rodzajów stresu. Od psychicznego, poprzez emocjonalny, materialny czy czysto fizyczny, związany z niewłaściwym odżywianiem się, niedoborem snu i ruchu. Nadmiar pracy, zwłaszcza niewykonywanej z pasji, często tylko dla zapewnienia potrzeb materialnych, również będzie utrudniał starania się o dziecko. Aby rozpocząć świadome starania o potomka w pierwszej kolejności warto zrobić przegląd swojego organizmu, czyli szczegółowe badania laboratoryjne, sprawdzające stan m.in. tarczycy, wątroby, nerek czy serca. W razie konieczności, a te z reguły często występują, należy uzupełnić wszelkie powstałe w organizmie niedobory. Do najczęstszych suplementacji przed ciążą zalicza się kwas foliowy, w wielu przypadkach jednak on sam nie wystarczy. U kobiet z przewlekłymi chorobami czy też z autoimmunologią bezpieczniejsze jest przyjmowanie go w postaci folianu. Warto zbadać poziomy witamin z grupy B, żelazo, selen, magnez, D3. Niedobory tych składników odżywczych będą się jednak ujawniały w wyglądzie, zachowaniu czy też samopoczuciu, także niekiedy prostszą drogą staje się po prostu udanie się do dobrego specjalisty, który postawi prawidłową diagnozę. Gdy już dojdzie do zapłodnienia i mamy pewność, że jesteśmy w ciąży- niezbędne jest prawidłowe żywieni.

TŁUSZCZE W CIĄŻY:

            Bardzo ważne w ciąży jest spożywanie odpowiednich kwasów tłuszczowych, ponieważ to one odpowiadają za prawidłowy rozwój płodu. Szczególnie niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, budujące układ nerwowy płodu. Nasz organizm nie jest w stanie sam ich wytworzyć, w związku z czym trzeba spożywać je z żywności. Głównymi źródłami tych kwasów są ryby i owoce morza. Niestety jednak w związku z tym, że jest to żywność bardzo zanieczyszczona metalami ciężkimi nie warto spożywać jej w nadmiarze. W takim przypadku niezbędnym rozwiązaniem staje się suplementacja kwasami omega 3- EPA i DHA (ok. 600mg), a także codzienne przyjmowanie oleju lnianego zimnotłoczonego, dobrej jakości.

            Warto mieć na uwadze fakt, że organizm kobiety w ciąży gromadzi rezerwy, które będą wykorzystywane w czasie laktacji. Z mięśni będzie pobierane białko (białko się nie magazynuje),  z kośćca składniki mineralne (m.in. Ca, Mg, Si, D3), z wątroby glikogen, a z tkanki podskórnej tłuszcz. Dlatego też koniecznym jest zadbanie o odpowiednie żywienie jeszcze przed zajściem w ciążę, a po porodzie- ponowne uzupełnienie powstałych ewentualnych niedoborów.

I TRYMESTR

            To czas,  gdy organizm kobiety przystosowuje się do zaakceptowania ciąży. W związku z tym mogą pojawiać się mdłości (na które pomocne będą migdały). Następuje też jedynie niewielki przyrost masy ciała, dlatego też nie ma potrzeby zwiększania ilości jedzenia w tym okresie.  Bardzo istotne jest to, że w wielu przypadkach wszelkie problemy z układem pokarmowych w tym czasie mogą wynikać z wcześniejszych problemów matki, jeszcze przed ciążą.

II TRYMESTR

            W tym okresie następuje największy wzrost masy ciała (ok. 5-6kg), jednocześnie też wzrasta zapotrzebowania na składniki odżywcze; białka ok. 9g dziennie więcej, tłuszczu bardzo indywidualnie, węglowodanów nie więcej niż 120-150g węglowodanów, najlepiej złożonych w przypadku mamy (choć zawsze trzeba rozważyć indywidualnie). Sam płód do prawidłowego rozwoju w tym okresie potrzebuje ok. 21g węglowodanów, najlepiej złożonych.

III TRYMESTR

            Następuje wzrost masy ciała o kolejne 3,5-4,5kg. Białko powinno być spożywane w ilości 1,2g/kg masy ciała + 28g- dla płodu (niedobór białka = niska masa urodzeniowa dziecka). Węglowodany należy spożywać w tej samej ilości, z tym, że płód potrzebuje ich już ok. 75g, dlatego też warto włączyć dodatkowe 50g, tj. średnio ok. 5 łyżek suchej kaszy gryczanej czy też jaglanej.  Warto wiedzieć, że płód potrzebuje glukozy głównie po to, by zgromadzić własną tkankę tłuszczową, niezbędną zaraz po urodzeniu.

            Będąc w ciąży powinno się również rozważyć indywidualną suplementację, gdyż części składników odżywczych organizm nie jest w stanie pokryć z pożywienia. Niestety multipreparaty nie są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ część związków nawzajem się wyklucza, przez co ich przyswajalność jest dużo mniejsza. Do głównych proponowanych suplementowanych składników zaliczyć można selen, który będzie chronił kobietę przed poporodowych zapaleniem tarczycy oraz przed zatruciem metalami ciężkimi, głównie rtęcią. Warto rozważyć również suplementację magnezem, zwłaszcza w przypadku pań, przeciążonych stresem. Cynk, szczególnie potrzebny jest przy staraniach o dziecko, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jod to pierwiastek, który jest niezbędny do rozwoju łożyska czy też w trakcie laktacji. Większość jodu występuje w środowisk w postaci jodanu potasu, który nie jest przyswajalny przez nasze organizmy, dlatego jego forma nieorganiczna jest dużo skuteczniejsza. Szczególnie ważne jest spożywanie żywności bogatej w żelazo, ponieważ anemia ciążowa to najczęstsze dolegliwości w tym czasie. Warto włączyć różne mięsa ekologiczne, amarantus, buraki, a jeśli nie ma przeciwwskazań- algi morskie czy też produkty pszczele. Najistotniejsze witaminy to kwas foliowy, D3 oraz witamina C. Szczególnie ta ostatnia może ułatwiać poród, zapobiega powstawaniu rozstępów ciążowych. 

            Zdajemy sobie sprawę z tego, że każda ciąża przebiega inaczej. Niestety żyjemy w czasach, w których wydanie na świat potomka stało się dużo trudniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu. Przyczyną tego faktu jest głównie brak zdrowia i równowagi wewnętrznej zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Każdemu przyszłemu rodzicowi polecamy zatem, żeby świadomie zadbał o swoje podejście do zdrowia i do życia, ponieważ z własnego doświadczenia wiemy, że przy odpowiednim zaangażowaniu w pracy nad sobą oraz cierpliwości, wszystko staje się możliwe.

    %d bloggers like this: