Blog

Czy „diety cud” istnieją?

by in Bez kategorii 5 października 2020

            Od kilku, może nawet kilkunastu lat w internecie nieustannie natrafić można na co raz to nowsze rodzaje diet odchudzających, które w łatwy sposób mają pozbawić Cię zbędnych kilogramów. Szybko, tanio i bez wysiłku sprawią, że bez względu na wiek, stan zdrowia, tryb życia utracisz kilka kilogramów w parę tygodni, a nawet dni. I to bez efektu jo-jo (dla nas już brzmi podejrzanie…). Takie obietnice składano w najmodniejszej diecie Dukana, diecie kopenhaskiej czy diecie 1000kcal. Jedyne czego od Ciebie wymagano to… PRZETRWAĆ. Prawdopodobnie, będąc na takiej diecie chudłaś. Ale… W ten oto sposób zrodziło się też przekonanie, że każda dieta to wielkie wyrzeczenie, wręcz odjęcie sobie od ust tego, co się najbardziej kocha w jedzeniu. Kiedy jesteś na diecie- wszyscy Ci współczują, a Ty z poczuciem winy i bezradności walczysz o swoje upragnione minus 5 kilo. Czy faktycznie tak to powinno wyglądać w praktyce?

            Diet odchudzających jest cała masa. Jako dietetycy często sami nie mamy w nich orientacji, gdyż co rusz przybywają nowe, jeszcze bardziej oryginalne. I wszystkie zapewniają o swojej skuteczności- o odchudzeniu Twojego ciała. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, jak motywująco działa na każdego spadek masy ciała chociażby o jeden kilogram. Na nas też by pewnie zadziałało. Ale wiecie co? Nic nie jest w życiu proste. Tak naprawdę w tym wszystkim wcale nie chodzi o ciągłe wyrzeczenia czy wręcz głodówki. Cały sekret zgrabnej sylwetki polega na umiejętności zdrowego komponowania swojego codziennego menu i kierowania się kilkoma podstawowymi zasadami. Tylko tyle i aż tyle.

Nie oszukujmy się. Nie można być szczupłym, gdy od rana do późnego wieczora je się same przetworzone, gotowe do kupienia produkty typu drożdżówki, pierogi, naleśniki czy kanapki. Nie można być szczupłym, gdy z braku rzekomego czasu przez kilka lat nie je się w ogóle śniadań, a nadrabia się późnym wieczorem, kiedy wreszcie ma się święty spokój. Nie można być szczupłym, gdy przez 8 godzin siedzi się za biurkiem, a po pracy czas spędza na kanapie przed telewizorem. I w końcu nie można być szczupłym, gdy wszystkie te błędy łączy się w całość. Podstawowe zasady żywienia dotyczą każdej/każdego z nas. Bez względu na wiek, styl życia, a nawet choroby (które też biorą się z niewłaściwego odżywiania się).

Szczupła sylwetka a zdrowie i dobre samopoczucie

            Zastanawiające jest to, że większość omawianych diet odchudzających nie gwarantuje zdrowia i dobrego samopoczucia. Zapewnia tylko szybki spadek masy ciała. Zazwyczaj niestety po tygodniu stosowania takiej diety dochodzi irytacja i rozdrażnienie. A nigdzie o tym przecież nie napisali… Po miesiącu zaczynają wypadać włosy, zanika miesiączka, pogarsza się stan skóry i paznokci. O tym też nie wspomniano?

            Drogie Panie, żeby schudnąć nie trzeba się wcale katować. Wystarczy świadomie dokonywać swoich wyborów żywieniowych. Zdrowe nawyki żywieniowe powinny towarzyszyć nam przez całe życie. Regularne sycące śniadania, unikanie podjadania czy też komponowanie posiłków w oparciu o warzywa powinno stanowić rutynę każdej/każdego z nas. Jedząc w taki sposób, wcale nie musisz do końca życia odmawiać sobie zjedzenia swojego ulubionego ciasteczka czy też czekolady (raz na jakiś czas). A w gościach nie musisz ostentacyjnie oznajmiać, że nie zjesz niczego słodkiego, bo jesteś na diecie i kawałek tortu sprawi, że zyskasz na nowo wszystkie utracone już kilogramy. Zastanów się- jak to się dzieje, że na zdrowej, dobrze zbilansowanej diecie tracisz kilogramy, a przy tym zyskujesz lepsze samopoczucie. I co ważne- nigdy nie jesteś głodna!

Proste zasady świadomego żywienia, w 90% pomijane:

1. Nie wychodź z domu bez sycącego śniadania. Obojętnie czy będzie ono węglowodanowe, czy białkowo-tłuszczowe. Po prostu zacznij je jeść.

2. Pij wodę między posiłkami. Między oznacza minimum 30 minut po posiłku i minimum 1,5l w ciągu dnia. Nie myl uczucia pragnienia z uczuciem głodu.

3. Najadaj się tak, żebyś nie musiał podjadać. Mniej nie zawsze oznacza lepiej. Najedz się zdrowo tak, żebyś czuł sytość przez przynajmniej 4 godziny. Ludzie głodni często sięgają po byle jakie przekąski.

4. Unikaj żywności gotowej, przetworzonej, z dużą ilością cukru. Nie idź na łatwiznę- na jedzenie zawsze powinno mieć się czas, bo dzięki jedzeniu właśnie żyjesz.

5. Ruszaj się! W dzisiejszych czasach większość czasu spędzamy siedząc. Nie jest to zdrowe ani dla naszego kręgosłupa, ani dla całego organizmu. Każda okazja, żeby się poruszać jest zatem dobra. Codzienna aktywność to podstawa, tak samo ważna, jak pożywne śniadanie.

6. Wysypiaj się! Sen to regeneracja. A tylko zregenerowany organizm czuje się zdrowo i szczupło.

Zacznij od podstaw. Nie rzucaj się z dnia na dzień na restrykcyjne zmiany czy też odchudzające diety, bo zapewne szybko się nimi zmęczysz. Nie ma i nigdy nie będzie diety-cud. Buduj swoje zdrowe nawyki żywieniowe świadomie i stopniowo. To jedyna droga do szczupłej, zgrabnej sylwetki.

    %d bloggers like this: