Zegar naszego ciała w kontekście chorób tarczycy
Idziemy do kardiologa, gdy boli nas serce, a do dermatologa, gdy mamy problemy ze skórą. Każda część naszego ciała traktowana jest jako „osobny twór”, który można odpowiednio leczyć. Lekarze specjalizują się w leczeniu poszczególnych organów, prawnicy w poszczególnych sprawach karnych, a sportowcy w konkretnych dyscyplinach sportowych. Wszędzie pokutuje przeświadczenie, że aby być dobrym w swej dziedzinie- należy się specjalizować. Więc wszyscy skupiają się na rzeczach trudnych, na szczegółach i detalach. W tym całym zamieszaniu pomijamy jednak podstawowe informacje, te najważniejsze, bez których tak naprawdę nie da się zagłębić w konkrety. Czym byłaby wszak medycyna bez biochemii czy księgowość bez rachunkowości? Okazuje się, że bez podstawowej wiedzy nie jesteśmy w stanie dalej się specjalizować. Niestety zazwyczaj specjalizacja staje się nam bliższa niż zapomniane już podstawy.
Założenia medycyny holistycznej, w tym dietetyki, w dużej mierze opierają się bowiem na podstawach, jakimi są biochemia czy też anatomia. W naturze wszystko jest spójne, zawsze musi być zachowana równowaga. Jak w przyrodzie- po każdej zimie przychodzi wiosna, a po każdej burzy słońce. Podobnie jest z ludzkim organizmem. Nasze ciało będzie dążyło do stanu równowagi za wszelką cenę. I chociaż niekoniecznie zdajemy sobie z tego sprawę, wiele naszych dolegliwości rozwija się w nas latami, jako skutki braku równowagi w sferze fizycznej, duchowej czy też emocjonalnej. W taki właśnie sposób powstają choroby. W medycynie chińskiej istnieje przeświadczenie, że nasz organizm posiada swój zegar dnia. Każdy narząd naszego ciała pracuje w określonych godzinach, wpływając tym samym również na pracę innego organu. Wyróżnia się organy siostrzane, które są mocno ze sobą związane, lub takie, których wzajemna praca może się wykluczać. Organy odpowiadają również za emocje. Nieodpowiednio odżywiane lub źle traktowane będą ukazywały z czasem swoje dysfunkcje.
Należy sobie powiedzieć wprost, że nie powinniśmy bagatelizować żadnego sygnału, który dociera od naszego organizmu. Niejednokrotnie bowiem objawy, jak chroniczne zmęczenie czy też niespokojny sen mogą okazać się zapowiedzią chorób, które ujawnią się za kilka lat. Zdajemy sobie sprawę z tego, że w dzisiejszych czasach żyje się dużo intensywniej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Co oznacza, że pewnych spraw nie jesteśmy w stanie uniknąć. Niestety z naszego doświadczenia wynika, że u osób, u których pojawiły się choroby, w dużej mierze zaniedbywane było odpowiednie odżywianie własnego organizmu. W konsekwencji zaczęły powstawać spore niedobory pokarmowe, które zainicjowały dolegliwości ze strony całego organizmu.
Poniżej opis pracy kilka głównych organów w ujęciu funkcjonalnym:
WĄTROBA- to organ odpowiedzialny za przemiany, rozwój. Jest głównym narządem, do którego trafiają wszystkie zanieczyszczenia z żywności i środowiska zewnętrznego (kosmetyki, spaliny, leki). Dwadzieścia cztery godziny na dobę zajmuje się oczyszczaniem naszego ciała ze zbędnych, szkodliwych substancji, które trafiają później do nerek. Wątroba kumuluje stres psychiczny. Przy zaburzonej jej pracy pojawiają się negatywne emocje, jak agresja czy złość. Ciągłe podjadanie, nadmiar cukru w diecie, brak dystansu do świata- to elementy, które negatywnie wpływają na pracę tego ważnego organu. Wiele chorób ujawnia się właśnie poprzez zaniedbanie pracy wątroby, która owszem ma zdolności regeneracyjne, ale jedynie w sytuacji, w której jej w tym pomagamy. Jej największa aktywność przypada w godzinach 1-3 w nocy. Jeśli właśnie wtedy się wybudzasz- zwróć uwagę, jak dbasz o swoją wątrobę.
PĘCHERZYK ŻÓŁCIOWY- to organ siostrzany wątroby. Jest magazynem żółci, niezbędnej do trawienia tłuszczów, której produkcja odbywa się w wątrobie. Bez niego praca wątroby jest jeszcze trudniejsza. Emocjonalnie odpowiada za podejmowanie decyzji. Dlatego też w naszym gabinecie często pada pytanie: Czy łatwo przychodzi Pani podejmowanie decyzji? I niestety z pełnym przekonaniem musimy stwierdzić, że większość Pań z niedoczynnością tarczycy, ma właśnie też problem z pęcherzykiem żółciowym (jeśli go jeszcze ma). Podejmowanie decyzji również przychodzi im z trudem. Często „w parze” z nieprawidłową pracą pęcherzyka odnaleźć można również problemy z wypróżnianiem (zaparcia).
ŻOŁĄDEK- to narząd radości życia i zachłanności. Jego najefektywniejsza praca powinna przypadać na godziny 7-9 rano. Stąd też ważne jest, żeby do tej pory zjeść pożywne śniadanie. Zaburzenia pracy żołądka przydarzają się u osób, które mają tendencję do rozmyślania nt. przeszłości lub tego „co by było, gdyby”. Jednocześnie takie osoby mają często niedobór witaminy B12, która jest dobrze wchłaniania z pożywienia tylko przy prawidłowej pracy żołądka. Stres to również negatywna emocja, która wpływa na pracę tego organu. Gdy nie ma możliwości uniknięcia stresu związanego np. z egzaminami, trudnymi zadaniami w pracy- warto zadbać o dostarczenie żołądkowi odpowiedniego lekkostrawnego pożywienia, a także m.in. unikanie jedzenia późnym wieczorem.
Jak czytamy powyżej, każdy nasz organ posiada „własne życie”. Jednak w sytuacji, gdy z jakiegoś powodu tylko jeden z nich przestanie prawidłowo funkcjonować, pozostałe też zaczynają sobie nie radzić. Tak powstają właśnie choroby. Odpowiednia dieta, nawyki żywieniowe, styl życia oraz uzupełnienie niedoborów pokarmowych mogą jednak sprawić, że nasz organizm powróci do stanu równowagi.
Godziny najefektywniejszej pracy poszczególnych narządów ciała: